Рентген для тварин

Оцініть матеріал!
(5 голосів)

Рентген для тварин дозволяє оцінити структурно-морфологічний стан органів та тканин організму.

Рентгенографія – методика рентгенологічного дослідження, за якої отримують фіксоване зображення об'єкта (органів та тканин). Рентгенівський знімок показує стан органу або тканини тільки в момент знімання і є об'єктивним документом, який можна вивчати необмежено довгий час. Повторне рентгенологічне дослідження дає змогу оцінити динаміку розвитку патологічного процесу.

Рентгенографія допомагає ветеринарному лікарю:

  • Розпізнати причину та ступінь небезпечного стану;
  • Диференціювати найсерйозніший стан для негайного лікування, коли є численні ушкодження;
  • Переглянути ефективність невідкладної терапії;
  • Відстежити динаміку стану тварини.

У більшості випадків перед проведенням рентгенографії ніякої спеціальної підготовки тварини не потрібно, за винятком діагностики дисплазії суглобів, де знадобиться 8-годинна голодна дієта для введення седативних препаратів. А також для діагностики патології шлунково-кишкового тракту, де може знадобитися введення рентген контрастних речовин — воно задається тварині за показаннями лікаря під час приймання

Коли потрібний рентген тварині?

Рентген для тварин допомагає діагностувати широкий спектр патологій, серед них:

  • Пошкодження кісток: тріщини та переломи;
  • ушкодження суглобів;
  • Наявність пухлин та новоутворень;
  • Захворювання серця та судин;
  • Захворювання шлунка та кишківника: виразки, непрохідність, дивертикули, грижа;
  • Механічні ушкодження у разі заковтування тварин чужорідних предметів;
  • Захворювання легень та бронхів;
  • Порушення у сечовивідних шляхах.

Своєчасне проведення процедури рентгена кішкам і собакам допоможе швидше виявити відхилення та приступити до лікування.

Як роблять рентген собакам?

Для проведення рентгену собаці не потрібна спеціальна підготовка. У деяких випадках лікар може порекомендувати не годувати вихованця в день процедури, щоб робити знімок натще.

Процес рентгена відбувається у присутності власника, щоб він зафіксував вихованця. На господаря одягають спеціальний захисний фартух від рентгенівських променів.

Якщо собака непосидюча або відчуває біль від рухів, то їй призначають наркоз або седативний укол, щоб вона розслабилася і була більш спокійною. Це необхідно, щоб знімок вийшов чітким та процедуру не довелося проводити повторно.

Іноді для діагностики захворювань шлунково-кишкового тракту перед рентгеном собаці можуть дати випити спеціальний розчин сульфату барію як контрастну речовину. З його допомогою на знімку можна буде побачити чіткішу картину внутрішнього стану тварини.

Як роблять рентген кішкам?


Процедура рентгенів кішкам не відрізняється від рентгенів собак. Також може проводитися з наркозом та без нього.

Проведення рентгена завжди повністю контролюється ветеринарами рентгенологами та асистентами. Вони зроблять усе можливе, щоб дослідження пройшло швидко та успішно. У разі застосування наркозу лікарі простежать за самопочуттям вихованця, поки він остаточно від нього не прокинеться.

Принцип дії рентгенівського апарату

Принципово рентгенівські апарати відрізняються за силою струму, що генерується рентгенівською трубкою. Чим більше сила струму, тим коротший час потрібно для викиду необхідної кількості випромінювання. Це дуже важливо для дослідження рухомих структур — легенів, серця, органів черевної порожнини. Якщо для отримання необхідної кількості випромінювання потрібно виставити великий час, знімок буде розмитим (т.зв. динамічна нерізкість). Ситуацію можна порівняти з фотографією в русі при недостатньому освітленні — знімок буде розмитий. Більшість апаратів в Україні мають силу струму 30-40 мА, що дозволяє знімати кістки (тому, що вони нерухомі) практично всім тваринам, але отримати якісний знімок грудної клітини більшим тваринам такси досить важко.

Якими бувають рентгенівські апарати

За принципом обробки знімка апарати можна розділити на цифрові й ті, що використовують фотоплівку.

При використанні цифрового апарату рентгенівські промені потрапляють на цифровий приймач, який перетворює їх в зображення. Переваги очевидні — швидке отримання зображення та дуже низька собівартість знімка. На жаль в Україні цифрових апаратів високого класу немає (в силу їх позамежної дорожнечі). Доступні в Україні апарати мають занадто низьку силу струму, і досить високу зернистість зображення (що сильно ускладнює дослідження структури суглобів, легенів, внутрішніх органів). Проводити дослідження грудної клітки, черевної порожнини середніх і великих собак досить важко.

Перевага апаратів, що використовують плівку полягає у високій якості знімка (відсутність зернистого вигляду — можливість візуалізувати дрібні об'єкти), вартість потужних апаратів доступна (у сотні разів дешевше ніж цифрові такого ж класу). Недоліки — вимагає часу на обробку знімка (проявлення займає близько 10 хвилин), вимагає використання витратних матеріалів — плівка, реактиви.

Сьогодні, завдяки використанню передових методів рентгенологічне обладнання використовує дуже низьку кількість випромінювання, яке є безпечним як для пацієнта, так і для власників, які фіксують тварин.

У нашій клініці використовується цифровий апарат, що дозволяє робити якісні знімки навіть найбільшим собакам. Рентгенологічна діагностика, як правило, використовується для дослідження грудної клітини, кісток і суглобів.

Детальніше в цій категорії: « Анестезія Офтальмологія »