Анестезія для собак та котів

Оцініть матеріал!
(3 голосів)

Що таке анестезія і коли вона потрібна

Анестезія або наркоз, це штучно викликаний стан, коли організм не реагує на зовнішні подразники, в тому числі і біль. Вона складається з декількох компонентів: аналгезія (знеболювання), міорелаксация (розслаблення), гіпноз (сон).

Тільки при присутності всіх трьох компонентів можна говорити про адекватну анестезію. На жаль, єдиного препарату для анестезії, який би відповідав усім цим вимогам, не існує в природі. Кожен з препаратів володіє всього лише однією вираженою дією, максимум двома. Тому, для адекватної анестезії, доводиться компонувати кілька препаратів.

Крім того, всі анестезуючі препарати, пригнічують дію центральної нервової системи (чого в принципі і домагається анестезіолог), також пригнічують і інші системи: дихальну, серцево-судинну.

Тому, найчастіше застосовується комбінування декількох препаратів в маленьких дозах, що володіють однаковим ефектом для суми цього ефекту і зменшення негативного впливу на організм в цілому. Так як негативні ефекти від цих препаратів діють на різні системи, що дозволяє знизити токсичне навантаження. Також, часто доводиться вводити препарати, які самі по собі не грають ніякої ролі в анестезії, але запобігають негативним ефектам препаратів для наркозу.

Основні методи анестезії

Системна внутрішньом'язева анестезія

Найбільш проста у використанні, але, на жаль, найбільш некерована, а значить і ризикована. Препарати, які вводяться внутрішньом'язево, надходять в кров досить тривалий час, тому, при виникненні будь-яких незапланованих ситуацій швидко знизити концентрацію в крові, а значить і вивести з наркозу, неможливо.

Тотальна внутрішньовенна анестезія

Більш ефективна, так як препарати вводяться безпосередньо в кров, завдяки чому їх дія починається практично відразу. Недоліком є та сама некерованість (практично не суттєва для препаратів ультракороткої дії і досить істотна у довготривалих препаратів) і необхідність постійно контролювати глибину наркозу.

Інгаляційний наркоз

Застосовується дуже широко в усьому світі, так як вважається найбільш щадною і ефективною. Переваги - дуже хороша керованість - препарат починає діяти практично відразу, так само відразу і перестає діяти, можливо практично миттєво посилити / зменшити глибину наркозу, не затримується в організмі (а значить ніяк не впливає на органи), надає найменш гальмівну дію на серцеву та дихальну систему. Недоліки (чому і не застосовується у ветеринарній медицині України практично ніде) - вимагає постійного моніторингу (а значить і дорогого обладнання - операційних / кардіо-моніторів, капнографії або, ще краще, аналізаторів газу), дорогого обладнання - установки для газового наркозу, кисневого концентратора, а найголовніше, для проведення інгаляційної анестезії потрібен лікар-анестезіолог.

Регіонарна анестезія

Правильніше назвати аналгезія, тому що цей метод прибирає тільки біль (один з трьох компонентів анестезії). Проводиться введенням анестетика (як правило місцеві анестетики лідокаїн, бупівікаін, ропівікаін) в місце великого нервового сплетення. Залежно від точки введення розрізняють кілька видів: блокаду нервового сплетіння (дозволяє знеболити кінцівку, щелепу), епідуральну (анестетик вводять в область хребта, аналгезія поширюється практично на всі органи черевної порожнини, тазові кінцівки, половий орган, насінники, хвіст), спінальну (різновид епідуральної). У гуманній і ветеринарній анестезії вважається найбільш безпечним і ефективним методом знеболювання. Недоліки - вимагає хороших практичних навичок для проведення і у тварин мінімальної седації (так як почуття страху і стрес все одно залишається, навіть не дивлячись на відсутність болю).

Місцева анестезія.

Введення анестетика безпосередньо в місце розрізу. Переваги - не робить ніякого впливу на організм. Недолік - дозволяє провести розріз тільки в місці введення на невеликій глибині, тому застосовується тільки для дуже незначних маніпуляцій - розтин дуже незначних наривів, обробка ран.

Детальніше в цій категорії: « УЗД тварин Рентген »